7 sierpnia miał miejsce pożar ze skutkiem śmiertelnym, w mieszkaniu przy ul. Franciszkańskiej 28. Uszkodzeniu uległa elewacja budynku, jego części wspólne oraz mieszkania, w szczególności te położone poniżej spalonego lokalu. O wypadku szeroko pisała lokalna prasa, my natomiast chcemy zwrócić Państwa uwagę na kwestię związaną z zabezpieczeniem skutków takich zdarzeń.
Polisa ubezpieczeniowa, którą mamy zawartą w Towarzystwie Ubezpieczeń Uniqa S.A. pokryje koszty naprawy elewacji oraz części wspólnych budynku, jak korytarze czy instalacje. Każdy ubezpieczony mieszkaniec, którego lokal ucierpiał na skutek pożaru powinien wystąpić do swojego ubezpieczyciela o odszkodowanie, natomiast lokale nieubezpieczone muszą pokryć straty we własnym zakresie.
Ze swej strony od lat zachęcamy Państwa do indywidualnego ubezpieczenia mieszkań, oferując wspólnie z TU Uniqa tzw. ubezpieczenie przy czynszu. Na naszej stronie www, w zakładce Vademecum Mieszkańca można pobrać elektroniczny wniosek ubezpieczenia, do czego Państwa zachęcamy.
Od września br. do skrzynek pocztowych roznoszone będą książeczki opłat za media na kolejne 2 lata. Oczywiście trafią one tylko do tych osób, które nie złożyły rezygnacji z ich otrzymywania.
Mieszkańcy, którzy nie korzystają z książeczek opłat ponieważ dokonują płatności za pomocą Internetu lub poprzez stałe zlecenie w banku, proszeni są o złożenie pisemnego oświadczenia o rezygnacji z ich otrzymywania.
Druk oświadczenia można wysłać mailem na adres: czynsze@zabrzezsm.pl lub sekretariat@zabrzezsm.pl albo złożyć we właściwej rejonowo Administracji Domów Spółdzielczych, w Biurze Podawczym przy ul. Ślęczka 1a lub listownie na adres:
ZSM, ul. Ślęczka 1a, 41-800 Zabrze.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy takie oświadczenia już złożyli.
Druk oświadczenia
Ostrzegamy Państwa przed firmą „Zakład Usług Gazowych” z Kluczborka ponieważ jej pracownicy wprowadzają mieszkańców w błąd twierdząc, że na nasze zlecenie wymieniają urządzenia gazowe (kuchenki, junkersy) w mieszkaniach. Dopiero po wymianie urządzenia informują o konieczności zapłaty za sprzęt i usługę.
Informację o tych nieuczciwych praktykach otrzymaliśmy w tym tygodniu od jednego z naszych mieszkańców, który w ten sposób został oszukany i za kuchenkę gazową (która średnio kosztuje 600-1000 zł) wraz z montażem zapłacił 1890 zł.
Ponownie przypominamy, że ZSM nie wykonuje odpłatnej wymiany urządzeń w mieszkaniach.
W dniu 04 lipca br. Sejm przyjął znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która obecnie została skierowana do Senatu. Wszystko wskazuje na to, że zachowany zostanie kontrowersyjny zapis wprowadzający zbiorową odpowiedzialność co w praktyce oznacza, że wystarczy aby jeden z mieszkańców nieruchomości nie dopełnił obowiązku segregacji aby pozostali mieszkańcy zostali obciążeni wyższą stawką. Za niesegregowane odpady stawka będzie dwukrotnie, a niekiedy nawet czterokrotnie wyższa niż za odpady zbierane selektywnie. Przy czym nowelizacja nakłada obowiązek segregacji co oznacza, że gmina naliczy mieszkańcom wyższą kwotą za okres, w którym stwierdzi, że odpady nie były prawidłowo segregowane.
Spółdzielnie mieszkaniowe, w konsultacjach społecznych projektu, wyrażały swoje zaniepokojenie konsekwencjami wynikającymi z wprowadzenia odpowiedzialności zbiorowej, jednak Ministerstwo Środowiska nie uznało tej uwagi za zasadną argumentując, że "Nie może być tak, że domy jednorodzinne są tym obowiązkiem objęte, a wielorodzinne nie. Zagrożenie wysokimi opłatami ma zachęcać/dyscyplinować mieszkańców do selektywnego zbierania" - napisał resort, uzasadniając odrzucenie poprawki.
Przypominamy, że temat prawidłowej segregacji omawialiśmy w następujących numerach dwumiesięcznika „Z Naszych Osiedli”: nr 21 (4/2015), nr 27 (4/2016), nr 30 (1/2017), nr 34 (5/2017), nr 37 (2/2018) i nr 41 (6/2018), które są dostępne na naszej stronie www.